• A-
  A+

До уваги органів місцевого самоврядування, об'єднаних територіальних громад та інших зацікавлених осіб

Опубліковано 04 червня 2019 року о 17:01

До уваги органів місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад та інших зацікавлених осіб

 

В ході проведеного Сумським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України дослідження стану ринку організації проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу прав оренди земельних ділянок у територіальних межах Сумської області встановлено наступне.

За даними Держгеокадастру, з 2015 до2017 на аукціони було виставлено для продажу прав оренди державних та комунальних земель: 7 371 ділянок сільськогосподарських земель (155 864 га) і 2 873 ділянок земель не сіль господарського призначення (6 040 га). Результативними (зі статусом “Торги відбулися”) були 69% усіх торгів. Відповідно, через аукціони продано право оренди на 7 083 земельних ділянок загальною площею 107 571га, з них площа сільськогосподарських становить 103 822 га.

Аналіз отриманої в ході проведеного дослідження територіальним відділенням інформації від органів місцевого самоврядування, показав, що основною причиною такої ситуації, окрім того, що у структурі земель державної власності землі сільськогосподарського призначення складають 99%, тоді як у комунальній власності переважають несільськогосподарські, які, зазвичай, мають меншу площу, є не проведення ними земельних аукціонів.

Так, із 29 об’єднаних територіальних громад, яким було направлено вимоги стосовно надання інформації: «чи проводилися ними протягом 2018 року земельні торги (аукціони) з продажу права оренди земельних ділянок?», за виключенням трьох, всі повідомили, що земельні торги (аукціони) ними не проводились, відбір виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель та виконавців земельних торгів не здійснювався.

Окрім того, із 15 міст Сумської області, з яких 7 є містами обласного значення, відбір виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель та виконавців земельних торгів (аукціонів) з продажу права оренди земельних ділянок протягом 2017 – 2018 років здійснювали лише 6 органів місцевого самоврядування.

Враховуючи мету проведення конкурсних процедур при здійсненні закупівлі товарів (послуг), оптимальна схема проведення процедури закупівель передбачає створення замовником таких умов проведення конкурсу, які б забезпечили найбільш широке коло учасників конкурсу та їх добросовісну конкуренцію.

Умови конкурсу мають забезпечувати реальну конкуренцію між учасниками, а стати переможцем конкурсу можна тільки за умови представлення найбільш економічно привабливої для замовника пропозиції. При цьому замовник може отримати товар (послугу) за звичайною ринковою ціною, або навіть нижчою (оскільки для забезпечення перемоги учасник має пропонувати більш дешеві товари (послуги), ніж у інших учасників).

Натомість не проведення органами місцевого самоврядування земельних аукціонів або визначення виконавців земельних торгів без проведення конкурсу може призвести до обмеження конкуренції на ринку надавачів таких послуг та до ущемлення конкуренції на інших ринках товарів і послуг, суб’єкти яких здійснюють господарську діяльність на території Сумської області.

Визначення органами місцевого самоврядування виконавця земельних торгів не на конкурентних засадах (без проведення конкурсу) може призвести до обмеження конкуренції на ринку надання послуг з проведення земельних торгів.

Під обмеженням конкуренції розуміється поведінка органу місцевого самоврядування, яка обмежує чи взагалі не дає можливості іншим учасникам зазначеного ринку конкурувати між собою на відповідному ринку.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції» державна політика у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму в господарській діяльності, здійснення заходів щодо демонополізації економіки, фінансової, матеріально-технічної, інформаційної, консультативної та іншої підтримки суб’єктів господарювання, які сприяють розвитку конкуренції, здійснюється, в тому числі органами місцевого самоврядування.

Враховуючи викладене, з метою запобігання можливим порушенням законодавства про захист економічної конкуренції на ринку, керуючись статтею 17 Закону України «Про захист економічної конкуренції», Сумським обласним територіальним відділенням АМКУ було надано органам місцевого самоврядування такі рекомендації:

- забезпечити визначення виконавця земельних торгів з продажу права власності земельних ділянок комунальної власності на конкурентних засадах (шляхом проведення конкурсного відбору) як то передбачено вимогами Земельного Кодексу України, законодавства про здійснення публічних (державних) закупівель та законодавства про захист економічної конкуренції.

Пам’ятайте! Конкуренція – шлях до процвітання! Від прийнятих Вами сьогодні рішень залежить наше майбутнє!

З метою отримання роз’яснень із зазначеного питання Ви можете звернутися до територіального відділення за телефоном (0542)22-12-84.

 

 

Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux