• A-
  A+

Розпочато розгляд справи щодо КП «Полтававодоканал»

Опубліковано 11 серпня 2023 року о 16:51

Східне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, під час здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання законодавства про захист економної конкуренції на ринку послуг з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення в межах Полтавської області, зокрема у м. Полтава, розпочало розгляд справи за ознаками вчинення комунальним підприємством Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Мова йде про вчинення відповідачем дій, якими можуть обмежуватися права споживачів у м. Полтава, зокрема, у частині надання їм можливості проведення аналізу арбітражних проб стічних вод у незалежній лабораторії.

Довідково: Діяльність у сфері надання послуг з централізованого водовідведення регулюється, зокрема, Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженими Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 (надалі – Правила № 316). 

Пунктом 4 розділу І Правил № 316 визначено, що на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховуються місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначається допустима концентрація забруднюючих речовин, що можуть скидатися до системи централізованого водовідведення. 

Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов’язковими для виробників та споживачів.

Порядок та умови скидання стічних вод споживачів – суб’єктів господарювання до каналізаційної мережі м. Полтава визначено Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Полтава, затверджених рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради 16.12.2021 № 283 «Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Полтава» (надалі - Місцеві правила).

Згідно з пунктом 7.13 Місцевих правил, зокрема у разі незгоди з результатами аналізу здійсненого лабораторією Виробника, або у випадку розходження результатів аналізів між лабораторіями, за ініціативою споживача проводиться аналіз арбітражної проби у присутності обох сторін у лабораторії Виробника.

В той же час, нормами чинного законодавства, а саме пунктом 9 розділу IV Правил № 316 визначено, що у разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень допустимої концентрації забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виробником та споживачем.

Отже, у разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах перевищень допустимих концентрацій забруднюючих речовин, норми чинного законодавства надають право споживачу зробити аналіз арбітражних проб у будь-якій незалежній лабораторії, яка здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Отже норми пункту 7.13 Місцевих правил, розроблених КП ПОР «Полтававодоканал», можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, зокрема, позбавивши їх можливості отримання об’єктивних результатів аналізу арбітражних проб стічних вод та спричинивши необґрунтоване нарахування їм плати за скидання «понаднормативних» забруднень.

З огляду на виявлені обставини, Відділення 14 червня 2023 року надало КП Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» рекомендації - припинити порушення, а також усунути причини його виникнення і умови, що йому сприяють. Розглянути рекомендації товариство мало в 1-місячний термін з дня їх отримання.

У відповідь, КП «Полтававодоканал» повідомило що не має змоги виконати зазначені рекомендації МТВ з огляду на те, що у підприємства відсутні докази відповідності дійсним проб, які аналізуватиме незалежна лабораторія.

Оскільки КП «Полтававодоканал» не привело свої правила у відповідність до загальнодержавних правил та норм, порушення законодавства про захист економічної конкуренції підприємством не було припинено. Відповідно 10 серпня 2023 року Відділення розпочало розгляд справи за вказаними фактами.

Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux