Тимчасова адміністративна колегія Антимонопольного комітету України розглянула справу про порушення законодавства про захист економічної конкуренції ПАТ «Полтаваобленерго», розпочату розпорядженням адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.
Матеріалами справи доведено, що ПАТ «Полтаваобленерго» створювало перешкоди доступу постачальникам електричної енергії за нерегульованим тарифом (ПНТ), а саме:ТОВ «ТЕК «Елком», ТОВ «Енерджі 365», ТОВ «Енергосервіс плюс», ТОВ «Енерсвіт», ТОВ «Агро – НВ» та ТОВ «ДТЕК ТРЕЙДІНГ» на ринок постачання електричної енергії.
Так, зокрема, ПАТ «Полтаваобленерго», діями, які полягали у зволіканнях в отриманні поштових повідомлень ПНТ із заявами щодо укладення договорів про передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та вимаганні від ПНТ документів, непередбачених чинним законодавством, обмежувало доступ незалежних постачальників на ринок та в результаті позбавило їх можливості здійснювати господарську діяльність у Полтавській області. Відповідно ПАТ «Полтаваобленерго» такими діями також обмежило промислових споживачів Полтавської області у праві вільно обирати собі постачальника електричної енергії, як те передбачено чинним законодавством.
Такі дії ПАТ «Полтаваобленерго» визнані порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем.
За вказане порушення на ПАТ «Полтаваобленерго» накладено штраф у розмірі30 млн. 100 тис. грн(тридцять мільйонів сто тисяч гривень).
Випадки створення обленерго перешкод ПНТ не поодинокі в практиці Комітету. Такі дії обленерго носять систематичний характер, зокрема, тому, що останні поєднують у собі діяльність із передачі та постачання електроенергії.
Відтак, маючи у власності електричні мережі, обленерго використовує усі доступні важелі впливу на ринку передачі, на якому вони займають монопольне (домінуюче) становище, задля створення бар’єрів для доступу своїх потенційних конкурентів на ринок постачання електроенергії.
Як вихід, Комітет бачить вчасно та найголовніше якісно проведений анбандлінг обленерго, тобто відокремлення функцій із передачі та постачання електроенергії, щоб позбавити обленерго сьогодні, а завтра Операторів систем розподілу, стимулу створювати перешкоди у доступі на суміжний ринок постачання електроенергії.