З початку року прийняте друге рішення про визнання дій ПАТ «Сумигаз» зловживанням монопольним становищем на ринку розподілу природного газу та накладення штрафних санкцій у розмірі 68 тисяч гривень (наразі це максимальні санкції на рівні територіального відділення).
ПАТ «Сумигаз» висувало неправомірні вимоги до спеціалізованих монтажних організацій щодо надання ними не передбачених законодавством України документів, внаслідок чого були створені штучні бар’єри для входу на ринок демонтажних (монтажних) робіт комерційних вузлів обліку газу та їх складових (в тому числі коректорів газу).
У 2018 році за незмінності норм права, що визначають умови доступу на ринок спеціалізованих монтажних організацій, ПАТ «Сумигаз» розширило власні дискреційні функції, визначило власні межі свободи розсуду в указаних відносинах та почало вимагати як необхідну умову доступу на ринок сертифікати про проходження навчання на базі виробника коректорів обсягів природного газу СП «Радмиртех».
В рамках розслідування встановлено, що протягом 2016-2017 років послуги із виконання робіт по монтажу/демонтажу засобів вимірювальної техніки та елементів, що входять до складу ВОГ, та їх налагодженню споживачам ПАТ «Сумигаз» (юридичним особам) у межах Сумської області надавали 13 суб’єктів господарювання. Разом з тим, у 2018 році зазначені послуги надавали лише 2 суб’єкти господарювання.
Окрім того в результаті неправомірної поведінки ПАТ «Сумигаз» окремі споживачі тих спеціалізованих монтажних організацій, яким були створені штучні бар’єри для входу на ринок, не могли під час опалювального періоду використовувати для розрахунків за газ вже змонтовані вузли обліку газу, внаслідок чого їм нараховувалася плата за потужністю газоспоживного обладнання.
З текстом рішення Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України можна ознайомитись за посиланням (http://www.amc.gov.ua/amku/doccatalog/document?id=84551&schema=sum).