Антимонопольний комітет – конкурентне відомство України, на яке покладено багато функцій із захисту та розбудови чесних правил гри в економіці держави. Однією з них є захист інтересів сторін у процесі публічних закупівель – недопущення дискримінації з боку замовників та змов з боку учасників тендерів.
Упродовж останніх років ми всі є свідками трансформації цієї сфери економічної діяльності. Закупівлі за гроші платників податків стають більш прозорими, їх кількість зростає, конкурентна боротьба за право співпрацювати із найбільшим замовником товарів та послуг, тобто, державою, посилюється. Разом із цим зростає правова обізнаність учасників закупівель. Нетерпимість до правопорушень, активна конкуренція і можливість відстояти свої законні права в АМКУ як органі оскарження щороку породжує все більше звернень – від 3 тис у 2016 році до майже 10 тис у 2019 році (тобто, більш ніж 3-кратне зростання кількості скарг за такий короткий термін). Відповідно збільшується і навантаження на працівників органу оскарження АМКУ (хоча ресурси, включно із фондом оплати праці, залишаються майже на тому ж рівні).
Зважаючи на ці обставини АМКУ розробив власний проєкт концептуальних змін, який спрямований як на оптимізацію процесу оскарження, так і на посилення інституційної спроможності органу оскарження, тобто, Комітету.
Зазначимо, що проєкт враховує не лише переваги та недоліки поточної системи, досвід та практику колегій, але й кращі світові практики та рекомендації європейських відомств.
Основні цілі пропонованої реформи такі:
· побудувати ефективну конструкцію органу оскарження з врахуванням досвіду Комітету останніх років та готову до роботи на повну потужність з моменту запуску;
· впровадити зміни, не зупиняючи роботу органу оскарження (що потенційно призвело б до колапсу всієї сфери публічних закупівель);
· посилити інституційну спроможність Комітету у сфері захисту конкуренції, звільнивши для цього ресурси, які зараз непропорційно до основних завдань Комітету задіяні в Колегії з публічних закупівель.
Антимонопольний комітет підготував проєкт реформи органу оскарження та зміни до законів України, які дозволять реалізувати наш задум. Вони викладені у вигляді концепції та проєкту змін до законодавства, який ми і пропонуємо вашій увазі:
Презентація концепції та детальне обговорення пропонованого законопроєкту відбудуться в АМКУ наступної середи, 11 грудня, о 15:00. Запрошуємо бажаючих акредитуватися на цей захід: через електронну форму на сайті Комітету, або за телефоном 044 594-6811, або надіславши заявку на адресу pr@amcu.gov.ua.