• A-
  A+

Східне МТВ оштрафувало АТ «Харківгаз» за зловживання монопольним становищем

Опубліковано 30 квітня 2024 року о 15:45

Східне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України 30 квітня 2024 року прийняла рішення, яким визнала дії АТ «Харківгаз» порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з розподілу природного газу в межах території м. Харків та Харківської області. Товариство включило до технічних умов приєднання до газорозподільної системи та до технічних умов на реконструкцію систем газопостачання вимоги щодо повторного погодження проєктної документації, якщо протягом року після першого погодження систему газопостачання об'єкта не було введено в експлуатацію, що не передбачено чинним законодавством України.

Під час здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання законодавства про захист економічної конкуренції на ринку послуг з розподілу природного газу, Відділення проаналізувало копії виданих АТ «Харківгаз» технічних умов на приєднання до газорозподільної системи та на реконструкцію систем газопостачання протягом 2020-2022 років та січня – червня 2023 року. Відділення встановило, що АТ «Харківгаз» включає до згаданих документів умови, які не передбачені чинним законодавством.

Так, розділом технічних умов на приєднання "Термін дії та порядок внесення змін" передбачено наступне:

-"Технічні умови дійсні до завершення будівництва, але підлягають обов’язковому повторному перегляду через 12 місяців з дати видачі, на відповідність діючих нормативних документів, якщо замовником не було надано на погодження Оператору ГРМ проєктної документації.»

Якщо протягом року після погодження Оператором ГРМ проєктної документації не було введено в експлуатацію систему газопостачання об'єкта, проєкт підлягає повторному погодженню з урахуванням діючих, на поточну дату, вимог нормативних документів".

Аналогічні положення щодо необхідності повторного погодження проєктної документації для всіх споживачів, якщо протягом року після її погодження систему газопостачання об'єкта не було введено в експлуатацію, містяться і в технічних умовах АТ «Харківгаз» на реконструкцію систем газопостачання.

Слід зазначити, що положеннями Кодексу газорозподільних систем (затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2494) не передбачено обов’язкове повторне погодження проєктної документації в рамках послуги приєднання для всіх споживачів, крім випадку, визначеного пунктом 8 глави 2 розділу Х Кодексу, а саме, якщо протягом року після погодження Оператором ГРМ проєкту комерційного вузла обліку газу його не було введено в експлуатацію, проєкт на комерційний ВОГ підлягає перепогодженню з урахуванням діючих на дату перепогодження вимог нормативних документів.

Таким чином, вимога щодо повторного погодження проєктної документації стосується лише проєкту на комерційний ВОГ. 

При цьому, копії технічних умов, що було надано до Відділення, не стосувалися комерційних вузлів обліку газу.

Тому Адміністративна колегія Східного МТВ АМКУ визнала зазначені дії АТ «Харківгаз» порушенням законодавства про захист економічної конкуренції та оштрафувала відповідача на 68 000 грн.

Слід зазначити, що на підставі постанови НКРЕКП «Про зупинення дії ліцензії з розподілу природного газу, виданої АТ «Харківгаз» від 28.06.2023 № 1132, що набрала чинності з 01.07.2023, АТ «Харківгаз» припинено надання послуг у зв’язку з передачею цілісного майнового комплексу з розподілу природного газу іншому суб’єкту господарювання, який отримав відповідну ліцензію. Тобто, АТ «Харківгаз» наразі вже не здійснює діяльність на ринку послуг з розподілу природного газу.

Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux