Східне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України встановила змову між ТОВ «Європейська енергосервісна компанія» і ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» під час їхньої участі у процедурах закупівель енергосервісу, які проводилися у 2018 році:
Слід зазначити, що дану справу було розпочато за результатами розгляду подання Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Сумській області.
Довідково: Закупівлі енергосервісу здійснюються за процедурами публічних закупівель у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі» для закупівлі послуг, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації».
В процедурі закупівлі енергосервісу, на відміну від інших процедур закупівель, аукціон відбувається не на зниження ціни пропозиції, а на підвищення показника ефективності енергосервісного договору.
Показник ефективності енергосервісного договору – загальна сума різниці щорічних скорочень витрат замовника та щорічних платежів виконавцю енергосервісу протягом 20 років з дати оголошення ЕСКО-процедури.
За результатами проведених закупівль замовниками було укладено договори на загальну суму 12 258 845 грн з ТОВ «Європейська енергосервісна компанія».
В рамках розгляду справи Відділення довело, що згадані товариства на час проведення закупівель погоджували між собою дії, про що свідчили спільні працівники, однакове місцезнаходження компаній та сталі господарські відносини. Зокрема, електронні файли завантажені учасниками мали спільні властивості, навіть помилки та особливості оформлення документів. Також Відділення встановило, що ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь», яке приймало участь у закупівлях послуг енергосервісу взагалі не є ЕСКО-компанією і не надає відповідних послуг.
З огляду на сукупність цих та низки інших доказів, Відділення визнало, що ТОВ «Європейська енергосервісна компанія» та ТОВ «Комунсервіс Тепло Нікополь» вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» - антиконкурентні узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів. 05 квітня 2023 року за цю змову відповідачів оштрафовано на загальну суму 1 360 000 грн.
Нагадаємо, також, згідно з Законом України «Про публічні закупівлі», підставою для відмови в участі у процедурі закупівлі є той факт, що суб’єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів.
З відповідними Зведеними відомостями щодо спотворення результатів торгів можна ознайомитися за цим посиланням на сайті АМКУ (постійно оновлюється).